Na początku drogi każdy bloger musi odpowiedzieć sobie jak najszybciej na bardzo ważne pytanie: Czy chcę korzystać z darmowej platformy blogowej czy mieć blog na własnej domenie? Istnieją tylko te dwie drogi dla wszystkich. Darmowe platformy blogowe to rozwiązania takie, jak wordpress.com czy blogspot.com, których właściciel udostępnia Ci bez opłat miejsce do umieszczania postów. Własna domena to Twoja indywidualna przestrzeń, a Ty jesteś jednym jej właścicielem. To nie jedyna różnica między tymi dwoma formułami. Odkryj ich więcej, by wybrać drogę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Poznaj podstawowe różnice!

Darmowe platformy blogowe
Własna domena
- brak opłat za hosting i domenę, - konieczne jest wykupienie domeny i opłacenia hostingu,
- założenie wymaga tylko rejestracji i przebiega bardzo szybko (zwykle zajmuje nam to około 3 minut!), - trzeba samodzielnie „postawić” bloga lub zlecić to specjalistom (co też wiąże się z kosztami),
- łatwo dostępne są gotowe szablony i moduły np. ikony społecznościowe, przyciski do udostępniania na Facebooku, itp.), jednak w ograniczonej ilości, - samodzielne tworzenie i instalacja motywów (w Internecie są dostępne także darmowe), daje nieograniczone możliwości w tym zakresie,
- brak dostępu do kodu strony, a co za tym idzie modyfikacja wyglądu bloga ogranicza się do propozycji dostępnych w ramach platformy – ogranicza to wprowadzanie reklam na stronę, - pełny dostęp do kodu strony, co daje szansę na tworzenie bloga o wyglądzie dokładnie odpowiadającym własnym preferencjom – umożliwia to wprowadzanie reklam na stronę,
- ograniczona liczba wtyczek, które można podpiąć do bloga. - możliwość samodzielnego tworzenia wtyczek oraz instalowania dowolnych, pobranych z sieci.

Wskazane różnice pokazują, że darmowe platformy blogowe dają liczne udogodnienia, nie wymagają opłat, a przy tym można zapomnieć o wielu formalnościach. Wiążą się z nimi jednak ograniczenia w kwestii wyglądu. Posiadanie bloga na własnej domenie daje natomiast nieograniczone możliwości jego modyfikacji. Wymaga to jednak wiedzy i pociąga za sobą koszty – w finansach i czasie.

Oceń własne potrzeby!

Przyszedł decydujący moment. Wiesz już jakie są słabe i mocne strony posiadania bloga na darmowej platformie oraz na własnej domenie. Ta świadomość pomoże Ci wybrać rozwiązanie odpowiadające aktualnym potrzebom i planom. Dzięki temu, że wyznaczyłeś sobie cel podczas przygotowań do prowadzenia bloga możesz ocenić jaka formuła będzie lepiej do niego dopasowana. Na to nakłada się jeszcze kwestia indywidualnego komfortu obsługi oraz znajomość rozwiązań technicznych lub gotowość na poznanie tajemnic kodu html.

Wielu z nas zaczynało od darmowych platform, ponieważ traktowało blog hobbystycznie i początkowo nie planowało na nim zarabiać. Oczywiście z czasem można przenieść się na własną domenę i czerpać z tego zyski. Takie przeniesienie może jednak kosztować – zarówno pod kątem finansowym, jak i emocjonalnym. Nam zapadł w pamięć szczególnie jeden z pierwszych blogów z nowinkami technologicznymi. Każda grafika, nawet każda kropka miały tam swoje miejsce – wyznaczone po wnikliwych przemyśleniach. Po przeniesieniu nie mogliśmy znaleźć takiego samego ani choć trochę podobnego szablonu, a do dawnego wyglądu witryny byliśmy bardzo przyzwyczajeni.

Ponadto przeniesie jest to czynność czasochłonna. Dlatego jeżeli już teraz wiesz, że celem Twojego bloga będzie zarabianie, to warto wystartować z własną domeną. Unikniesz stresu związanego z przenosinami i możliwej utraty czytelników, jeżeli przekierowania ze starego bloga na nową domenę będą początkowo nieprawidłowo działały.

Po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” posiadania bloga na darmowej platformie lub na własnej domenie jesteś o krok bliżej od jego uruchomienia. Pamiętaj, że Twoja decyzja nie jest nieodwołalna. Zawsze możesz zmienić zdanie. Przerabialiśmy już sytuacje z przenoszeniem bloga na własne domeny. Jednak część blogów pozostała na darmowych platformach, bo tak też można zarobić! W kolejnych artykułach podpowiemy Ci w jaki sposób możesz zacząć zarabiać zarówno wybierając gotowe rozwiązanie w postaci platformy, jak i decydując się na działanie na własnej domenie.